Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Od 15 lat jesteśmy w Unii Europejskiej. Jest co dziś świętować!

Symulacją posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Collegium Polonicum, z udziałem uczniów ze Słubic, Nowej Soli, Beeskow i Guben, rozpoczęliśmy dziś, 9 maja, w dwumieście Słubice-Frankfurt, obchody Dnia Europy.
Burmistrz Mariusz Olejniczak, zwracając się do młodych uczestników debaty o przyszłości Unii Europejskiej mówił, że wprawdzie znalazła się ona na historycznym zakręcie z powodu Brexitu, to jednak jest przekonany, podobnie jak miliony osób w wielu krajach, że nadal stanowi ona siłę i wartość.

- Gdy w 1951 roku Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy rozpoczęły współpracę gospodarczą, co dało początek Unii, chyba nikt wtedy nie przypuszczał, że z czasem liczyć ona będzie 28 państw członkowskich. Myślę, że dla wszystkich krajów, które przystąpiły do Unii Europejskiej, ważne były wartości, na których tę wspólnotę oparto: demokracja, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność, wspieranie pokoju, niwelowanie różnic w poziomie życia obywateli różnych krajów – podkreślał. Dodał, że nadal jest to siłą Unii, a jej motto: Zjednoczona w różnorodności, pokazuje drogę, którą możemy razem iść. - Różnorodność to coś, co wzbogaca, zaciekawia, inspiruje. My w Słubicach i Frankfurcie tak właśnie widzimy wspólną Europę. Dlatego od wielu lat budujemy modelowe dwumiasto, które stało się dobrym miejscem do życia i zyskało silną pozycję na polsko-niemieckim pograniczu – podkreślał burmistrz.

W podobnym tonie wypowiadał się nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke, dodając, że dwumiasto ideę jedności przypieczętowuje właśnie kolejnym wspólnym planem działania na lata 2020-2030. Ma on zostać dziś po południu uchwalony przez radnych ze Słubic i Frankfurtu podczas uroczystej sesji w Collegium Polonicum.

Dzień Europy, Słubice i Frankfurt, świętują razem po raz dziewiąty. W inauguracji wzięli udział m.in.: prof. Tadeusz Wallas, prorektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, prezydent Viadriny prof. Julia von Blumenthal, Thomas Kralinski z landu Brandenburgia, Bernhardem Schnittgerem z przedstawicielstwa Komisji UE w Berlinie, Marcin Jabłoński z zarządu województwa lubuskiego, przedstawiciel wojewody lubuskiego Ireneusz Madej i starosta słubicki Leszek Bajon.

Dziś w programie jest jeszcze m.in. spotkanie biskupów z obu stron Odry, którzy rozmawiać będą o chrześcijańskiej odpowiedzialności za pokój, interaktywny rajd pieszy po Frankfurcie i Słubicach, niedawno odsłonięty został mural, który na zlecenie gminy powstał przy ul. Wawrzyniaka. Nawiązuje do mostu łączącego Słubice i Frankfurt i naszej obecności w Unii Europejskiej.

Dziś w Słubicach, na deptaku przy moście granicznym, odbywa się też piknik europejski „lubuskiechallenge – Łączy nas przyszłość”, z okazji 15.rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, na który zapraszamy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Otworzyła go marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. Deptak podzielony został na kilka stref tematycznych, gdzie dzieci łączą naukę z zabawą, starsi uczą się zdrowego stylu życia i dowiadują się, jak zyskać unijne wsparcie na dofinansowanie własnych projektów.

Autor: Beata Bielecka | 9 maja 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one