Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

4 czerwca wspominaliśmy polską drogę do wolności

- W polskim kalendarzu historycznym data 4 czerwca zajmuje miejsce szczególne – mówił burmistrz Mariusz Olejniczak podczas uroczystości z okazji 30.rocznicy wolnych wyborów, zorganizowanej wczoraj w Collegium Polonicum. Mówiąc o historycznych wyborach zaznaczył, że nie doszłoby do nich, gdyby nie odwaga i ogromna determinacja robotników z Gdańska, Gdyni, Szczecina, Radomia, Łodzi, Poznania i wielu innych osób, których czynami przemówiła wówczas wolna Polska. - Pamiętamy też o lokalnych patriotach, którzy wspierali tę walkę o niezależność, a potem budowali struktury samorządów w naszych gminach. Bardzo za to dziękujemy – podkreślał.

Burmistrz przypomniał też, że to Polska, otworzyła drogę do wolności całej komunistycznej Europie. - Ktoś musiał być pierwszy, ktoś musiał się wykazać ogromną odwagą, ktoś musiał dać przykład i doprowadzić do tego efektu domina, którego byliśmy świadkami po czerwcu 1989 roku – i to była Polska! – mówił z dumą. - Bez polskiego Okrągłego Stołu nie byłoby węgierskiego Trójkątnego Stołu, nie byłoby aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji, nie upadłby potężny Związek Radziecki, nie runąłby mur berliński. A my Polacy? Moglibyśmy tylko nadal zerkać w stronę wolnej Europy i NATO, marząc o tym, że kiedyś nasz kraj stanie się częścią tych światowych struktur, dających poczucie bezpieczeństwa – zaznaczył.

Uroczystości w Collegium Polonicum rozpoczęliśmy słowami słynnej „Dezyderaty” ,wyśpiewanej pięknie przez młodziutkiego Antoniego Guzendę z Górzycy: Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech, i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy. O ile to możliwe, bez wyrzekania się siebie, bądź na dobrej stopie ze wszystkimi. Wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie, wysłuchaj innych, nawet tępych i nieświadomych, oni też mają swoja opowieść...

Do współorganizacji obchodów czerwcowych burmistrz Mariusz Olejniczak zaprosił włodarzy wszystkich gmin tworzących powiat słubicki: Marka Kołodziejczyka, burmistrza Cybinki, Sławomira Dudzisa, burmistrza Rzepina, Stanisława Kozłowskiego, burmistrza Ośna Lubuskiego i wójta Górzycy Roberta Stolarskiego, a także Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Świętowaliśmy wśród osób zaangażowanych, w latach 80., w działalność opozycyjną, a także tych, którzy po przełomie budowali struktury samorządowe w naszych gminach.

Częścią obchodów były wykłady prof. Tadeusza Wallasa, prorektora UAM, prof. Elżbiety Lesiewicz z UAM i dr hab. Rafała Reczka, kierownika poznańskiego oddziału IPN, które przybliżyły historię polskiej drogi do wolności. Prowadząca spotkanie prof. Magdalena-Musiał Karg rozmawiała także o tym z przedstawicielami wszystkich gmin: dr. Ryszardem Bodziackim, działaczem Solidarności, w 1991 roku wybranym na burmistrza Słubic, Wiesławem Kozinogą z Cybinki, Waldemarem Buchtą z Rzepina, pierwszym kierownikiem Urzędu Rejonowego w Słubicach, Mariuszem Łukowskim z Ośna Lubuskiego i Ireneuszem Woźniakiem, który był zastępcą pierwszego wójta gminy Górzyca.

Bardzo emocjonalny i piękny program muzyczny przygotował Słubicki Miejski Ośrodek Kultury w kooperacji z gminami. Julia Żenowska z Rzepina przypomniała utwór „Za czym kolejka ta stoi”, Jacek Fałdyna na saksofonie grał „Dziwny jest ten świat”, Zosia Jankowska z Cybinki zaśpiewała przebój „Przeżyj to sam”, a grupa „Drewniane Pudełko Zwane Wyobraźnią” ze Słubic zaprezentowała program oparty na słynnych „Murach” Jacka Kaczmarskiego.

Spotkanie było też okazją, żeby wręczyć nagrody zwycięzcom konkursu wiedzy historycznej „Polska droga do wolności 1980-1990”, który się odbył 16 maja 2019 r. w Górzycy. Wzięło w nim udział 14 drużyn ze szkół podstawowych i gimnazjów. Zwycięzcami konkursu została drużyna z Gimnazjum nr 1 w Słubicach: Michalina Grontkowska, Amelia Korczak i Cyprian Jurkowski. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach, którą stworzyli: Antonina Skoncej, Natalia Kiedrowicz i Mikołaj Abbas, a trzecie uczniowie Szkoły Podstawowej w Kowalowie: Katarzyna Jaworska, Wiktoria Judasz i Hubert Śliwiński.

Zanim przedstawiciele wszystkich gmin spotkali się w Słubicach, w południe w Rzepinie złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym wszystkim polskim bohaterom, którzy walczyli o wolną Polskę.

Autor: Beata Bielecka | 5 czerwca 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one