Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Współpraca gminy i strażaków? Bardzo dobra!

Burmistrz Mariusz Olejniczak spotkał się dziś, 13 marca 2019 roku, w magistracie, z Lubuskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej Patrykiem Maruszakiem i szefem komendy powiatowej Wojciechem Śliwińskim. – Rozmawialiśmy m.in. o możliwości zakupu nowego samochodu pożarniczego dla jednostki w Golicach, kontynuowaniu kampanii „Bezpieczny dom”, w ramach której gmina kupuje do mieszkań komunalnych czujniki dymu i tlenku węgla, a także dalszej współpracy – mówi burmistrz.

- Bardzo ucieszyło mnie, że zostaliśmy pochwaleni za dotychczasową współpracę – dodaje M. Olejniczak. Gmina wspiera różnego rodzaju działania, które wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców.

W styczniu tego roku burmistrz M. Olejniczak podpisał z komendantem powiatowej straży pożarnej Wojciechem Śliwińskim porozumienie o współpracy do 2023 roku, na mocy którego gmina będzie kupować kolejne czujniki dymu i tlenku węgla. Pierwsza edycja kampanii „Bezpieczny dom”, w którą zaangażowała się gmina, miała miejsce w latach 2014-2018.

O tym, że tego typu działania mają ogromny sens przekonaliśmy się wielokrotnie. W ubiegłym roku, na terenie gminy, doszło do 17 zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. W ośmiu przypadkach załączona czujka zaalarmowała mieszkańców, co mogło uratować im życie. Przy okazji montażu czujek strażacy informują słubiczan o prawidłowym używaniu urządzeń domowych, które mogą spowodować powstanie pożaru lub pojawienie się tlenku węgla. Sprawdzają też, przy pomocy anemometru, skuteczność wentylacji.

Z kolei w ubiegłym roku gmina wsparła strażaków przy kupnie nowiutkiego Forda Tourneo Courier do szybkiego reagowania. Samochód jest wykorzystywany m.in. w sytuacjach gdy trzeba zlikwidować wyciek niebezpiecznych substancji. Posiada na wyposażeniu materiały do szybkiego uszczelniania zbiorników, detektor chloru, sprzęt do zabezpieczenia studzienek kanalizacyjnych, kamerę wziernikową niezbędną w sytuacjach gdy do wycieku dochodzi w miejscach trudno dostępnych. Gmina sfinansowała zakup samochodu w połowie (radni przeznaczyli na to z budżetu  40 tys. zł), drugą część pozyskano w ramach projektu sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

- Teraz komenda powiatowa ma w planach kupno samochodu dla jednostki w Golicach, którego zakup miałby zostać sfinansowany także przy wsparciu gminy i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a także Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – mówi burmistrz. Podkreśla też, że wszelkie działania, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, w miarę możliwości, gmina będzie nadal wspierać. 

Autor: Beata Bielecka | 13 marca 2019

Wróć Drukuj

facebook google plus one