Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Dostaniemy blisko 700 tys. euro dotacji na naukę języka sąsiada!

- To doskonała wiadomość! Dzięki temu projektowi 400 uczniów gminnych szkół będzie się uczyć języka niemieckiego, a u naszych sąsiadów będą lekcje języka polskiego – ucieszył się dziś, 4 marca, burmistrz Mariusz Olejniczak na wieść o tym, że Unia Europejska dofinansuje słubicko-frankfurcki projekt „ Język sąsiada w Dwumieście”.

Komitet Monitorujący zatwierdził listę projektów, które w województwie lubuskim otrzymają unijne dofinansowanie. Między cztery samorządy podzielono w sumie ponad 2,1 mln euro. Blisko 700 tys. euro przyznano projektowi, w którym liderem jest gmina Słubice, a partnerami miasto Frankfurt i RAA Brandenburg. Cały projekt ma budżet 800 tys. euro.

Dzięki temu uczniowie z rocznika 2008/2009, wszystkich szkół podstawowych w gminie Słubice, będą się pilotażowo, przez dwa lata, uczyć języka niemieckiego. W planach są dwie godziny zajęć tygodniowo. Z kolei lekcje języka polskiego, dla 300 uczniów, zostaną wprowadzono w szkołach po niemieckiej stronie. Oprócz tego młodzież będzie poznawać język sąsiada w czasie kilkudniowych wycieczek za Odrę, dokształcać językowo będą się też mogli nauczyciele, ponadto elementem projektu są warsztaty interkulturowe i szkolenia.

- Po zakończeniu dwuletniego projektu przeprowadzimy ewaluację i ocenimy, jakie jest zapotrzebowanie, po obu stronach granicy, na tego typu lekcje w szkołach – mówi dr Joanna Pyrgiel z Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji. – W tej chwili języka niemieckiego naucza się w naszych szkołach w klasach 7-8, a warto by było wprowadzić go już wcześniej.

Autor: Beata Bielecka | 4 marca 2019

Wróć Drukuj

facebook google plus one