Plac Bohaterów zmieni się nie do poznania!

Duża, podświetlana fontanna, ogrodzony plac zabaw z bezpieczną dla maluchów syntetyczną nawierzchnią, górka saneczkowa, miejsca do rekreacji z efektownymi siedziskami i hamakami zawieszonymi wśród drzew oraz setki nowych roślin…Gmina przygotowuje właśnie przetarg na przebudowę placu Bohaterów. W swoim budżecie zarezerwowała na to ok. 4 mln zł.

- Mamy za sobą blisko rok przygotowań, ale w końcu doczekaliśmy się momentu, że możemy ogłaszać przetarg – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz i dodaje: - Plac zmieni się nie do poznania! Projekt architektoniczny, który na zlecenie gminy przygotował Łukasz Biernacki, wygląda imponująco.

Fontanna to punktowe wodotryski zintegrowane w poziomie płyty placu, od których odchodzą wyżłobione w betonowej posadzce „promienie”. Na całej swojej długości zostaną podświetlone. Wokół fontanny będą siedziska wkomponowane w zieleń, obok przewidziano również miejsce na montaż mobilnej sceny. Nową nawierzchnię zyskają alejki parkowe, ciekawie wygląda górka saneczkowa. Pokryta zostanie trawą dzięki czemu będzie też idealnym miejscem do odpoczynku latem. Kawałek dalej powstanie plac zabaw z bezpieczną dla maluchów syntetyczną nawierzchnią amortyzującą upadek z wysokości do ok.1, 5 metra. Teren będzie ogrodzony, a wejść tam będzie można przez jedną z trzech bram. Obok będzie też plac rekreacyjny z różnymi urządzeniami dla starszych dzieci.

W wielu miejscach pojawią się ciekawie podświetlone murki o zmiennej wysokości, które będzie można wykorzystać jako siedziska. Na placu stanie blisko 60 różnego rodzaju ławek, przybędzie zieleni. Będzie tu można odpoczywać w otoczeniu m.in. fioletowych budlei, które przyciągają motyle, czerwonych perukowców i trzmielin, lawendy, bzów i ozdobnych azjatyckich traw. Wokół placu, przy każdej z sąsiednich ulic, będzie około 90 miejsc parkingowych.

– Cieszę się, że radni zgodzili się na tę inwestycję – mówi burmistrz. – Jestem przekonany, że stworzymy miejsce przyjazne rodzinom, chcemy też organizować tu małe imprezy plenerowe, plac został tak zaprojektowany, żeby bez ograniczeń mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne – dodaje. Ma tylko nadzieję, że szybko uda się znaleźć wykonawcę i prace ruszą jeszcze latem.