Urzędnicy z obu stron Odry uczą się języka sąsiada

Około stu urzędników i samorządowców z obu stron Odry uczestniczy w kursach językowych dzięki realizowanemu w dwumieście unijnemu projektowi Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą/ Słubice. Kursy potrwają do końca 2019 roku.

Słubiczanie uczą się przede wszystkim niemieckiego, choć jest też grupa kilku osób, które chcą podszkolić angielski. Frankfurtczycy poznają język polski i doskonalą angielski.

Wśród uczących się są przede wszystkim pracownicy obu magistratów, ale też spółek miejskich z Frankfurtu, na naukę języka sąsiada zdecydował się również słubicki radny Grzegorz Cholewczyński. – Po pierwsze po to, żeby lepiej poznać język sąsiada, po drugie, żeby ułatwić sobie kontakty z kolegami z rady miejskiej we Frankfurcie – mówi. – Pomysł tych kursów jest moim zdaniem bardzo trafiony – ocenia.

Podobnego zdania jest Daria Jurgiewicz z wydziału inwestycji słubickiego urzędu miejskiego. – Mieszkamy przy granicy i powinniśmy znać język sąsiada – mówi. – Ponadto znajomość niemieckiego może mi się też przydać w pracy, bo realizujemy wiele polsko-niemieckich projektów, przy których wspólnie pracujemy – dodaje.

Kursy językowe, które odbywają się we frankfurckim Uniwersytecie Ludowym Volkshochschule, finansuje głównie Unia Europejska.