Tego festiwalu nie można przegapić!

- Tegorocznej edycji polsko-niemieckiego festiwalu „Dni muzyki nad Odrą” towarzyszy przesłanie „Tradycja i przełom”. Hasło wpisuje się w to, w jaki sposób my, w dwumieście Słubice-Frankfurt, chcemy patrzeć na nasz region. Szanujemy tradycję, ale też śmiało, a nawet zuchwale chcemy zmieniać rzeczywistość i wpływać na przyszłość – mówił wczoraj, 1 marca 2019 roku, podczas otwarcia festiwalu na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, burmistrz Mariusz Olejniczak.

Podkreślał, że odwagi i wizjonerstwa możemy się uczyć choćby od Carla Philippa Emanuela Bacha, którego Fantazji fis-moll Wq67, można było posłuchać podczas wczorajszego koncertu. - Poprzez swoje eksperymenty i odwagę tworzenia rzeczy nowych, stworzył podwaliny muzyki wczesnoklasycznej. Był niewątpliwie człowiekiem przełomu, prekursorem, który wyznaczał nowe kierunki. W takim właśnie duchu chcemy nadal działać na polsko-niemieckim pograniczu. Wiele udało nam się już wspólnie dokonać, ale chciałbym, żebyśmy jak młody Bach patrzyli w przyszłość odważniej, robili rzeczy niebanalne. Niech Bach zaraża nas swoim wizjonerstwem – zachęcał burmistrz M. Olejniczak.

„Dni muzyki nad Odrą” trwać będą do 22 marca. To już 54. edycja festiwalu, który po raz 25 jest przygotowywany wspólnie w wymiarze międzynarodowym przez frankfurcką salę koncertową i Filharmonię Zielonogórską. Dzięki współpracy z Słubickim Miejskim Ośrodkiem Kultury festiwal od kilkunastu lat gości także w Słubicach. Tym razem z gościem specjalnym – renomowaną Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Wystąpi ona 7 marca o 19.00 w kościele NMP Królowej Polski.

Atrakcji czeka nas dużo więcej. Jedną z nich będzie Pasja wg św. Mateusza, którą skomponował syn Jana Sebastiana Bacha – związany z Frankfurtem Carl Philipp Emanuel (jego imię nosi frankfurcka filharmonia, był on studentem Viadriny). Pasja, z udziałem frankfurckiej Akademii Śpiewu, Orkiestry Kameralnej Concertgebouw z Amsterdamu, Warszawskiej Orkiestry Saksofonowej i Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej i Brandenburskiej Orkiestry Państwowej we Frankfurcie zapewni publiczności znakomite przeżycia.

Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie: www.musikfesttage.de