Ten polsko-niemiecki dialog uczy sąsiedztwa

Zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka wzięła dziś (29 maja) udział w konferencji na temat potencjałów transgranicznych w obszarze edukacji. Opowiedziała o współpracy słubickich i frankfurckich przedszkoli, które śmiało można uznać za prekursorów na polsko-niemieckich pograniczu. Spotkanie zorganizował, w Collegium Polonicum, Euroregion Pro Europa Viadrina.

- Mówiąc o współpracy słubickich i frankfurckich przedszkoli i powstaniu idei polsko-niemieckiej placówki edukacyjnej, trzeba się cofnąć 20 lat. To wówczas ówczesna dyrektorka słubickiego przedszkola „Miś Uszatek” Grażyna Szurka i Marina Hendel, dyrektorka frankfurckiej Euro-Kity, podczas polsko-niemieckiego balu dla dzieci, który odbywał się w Słubicach, wpadły na pomysł stworzenia przedszkola, do którego będą mogły razem chodzić maluchy z obu stron granicy – mówiła A. Dydyna-Marycka. - Prawie trzy lata zabrało dyrektorkom przebrnięcie przez formalności w obu krajach, ale dzięki ich determinacji – udało się! – podkreślała dodając, że Polska nie była jeszcze wtedy w Unii Europejskiej, ani w strefie Schengen. Do 2007 roku dzieci ze Słubic codziennie przechodziły przez graniczny most ze specjalnym pozwoleniem od niemieckich służb granicznych.

W 2009 roku z „Euro- Kitą”, zaczęło też współpracować inne słubickie przedszkole - „Pinokio”. Doprowadziło to do powstania projektu „Edukacja bez granic – stworzenie polsko-niemieckiego systemu edukacyjnego wraz z infrastrukturą”, który był realizowany w latach 2011 -2013. Partnerami projektu była Gmina Słubice i Miasto Frankfurt nad Odrą. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 2 milionów euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego efektem było otwarcie w 2014 roku w Słubicach, przy ul. Narutowicza, nowej siedziby przedszkola „Pinokio”, do którego chodzą razem polskie i niemieckie dzieci.

Partnera po stronie niemieckiej ma także Przedszkole nr 1 „Jarzębinka”. Od 2003 roku współpracuje z Kita Bambi we Frankfurcie. Wśród wielu zrealizowanych dotychczas projektów było m.in. wspólne witanie jesieni, polsko-niemieckie Mikołajki czy Dzień Europy, podczas którego maluchy opowiadały rówieśnikom o swoim kraju, charakterystycznych miejscach, potrawach czy tańcach. Od 2005 roku swojego partnera za Odrą ma też przedszkole nr 4 „Krasnal Hałabała”. Plan działań na każdy rok opracowywany jest wspólnie przez nauczycieli z obu przedszkoli.

Wśród osób biorących udział w dzisiejszej konferencji są przedstawiciele polskich i niemieckich urzędów, zajmujących się edukacją, m.in. gorzowskiego kuratorium oświaty, Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wlkp., landu Brandenburgia oraz samorządowcy z obu stron Odry.